Šilti namai – tokių nori kiekvienas. Tačiau ne visi žino, ką daryti, kad jie tokie ir būtų. Juk gyvename tokioje klimato zonoje, jog žiemos metu atrodo, kad iš visų pusių skverbiasi šaltis… O juk iš tikro taip ir yra, jei nėra atliktas sienų šiltinimas. Būtent tai daugeliui žmonių leidžia džiaugtis šiltais namais.
Daug kas galvoja, koks šildymas turi būti pasirinktas, kad būtų šilta ir taupu. Tačiau iš pradžių ne apie tai reikėtų mąstyti… Juk kad ir koks bebūtų šildymo būdas, bet tikrai nebus šilta, jeigu sienos išleidžia šilumą, o šaltis lengvai prasiskverbia į namo vidų. Tam turi įtakos ir negeras sandarumas, ir drėgmė, ir plonos sienos, ir kiti dalykai, dėl kurių šiluma neišsilaiko patalpose. Tokia yra neapšiltintų sienų problema, dėl kurios kenčia ne tik gyventojų savijauta, bet ir jų piniginė, deja. Todėl pradžiai reikalingas sienų šiltinimas.
Dažniausiai yra atliekamas pastato šiltinimas iš išorės – t. y. iš lauko pusės. Tačiau būna ir taip, jog vykdomas sienų šiltinimas iš vidaus. Tai priklauso ne tik nuo namo šeimininkų norų, bet ir nuo pastato galimybių, taip pat ir įvairių kitų dalykų.
Lauko sienų šiltinimas
Norėdami šiltesnių medinių ar karkasinių namų žmonės dažnai renkasi lauko sienų apšiltinimą. Tačiau priėmus tokį sprendimą vėliau tenka priimti dar ne vieną sprendimą susijusį su šiltinimu. Pavyzdžiui, koks turėtų būti šiltinimo sluoksnio storis, o po to – kokia apdaila? O kur dar pasirinkimas – kokiu būdu apšiltinti sienas? Gal tebūnie sienų šiltinimas į oro tarpus (termoputa), o gal geriau rinktis kitokį variantą – poliuretano putomis? Jei kyla abejonių, tai tuomet geriausia yra kreiptis į šios sferos specialistus. Dėl to, jog jie galės rekomenduoti, kas geriausiai tiktų konkrečiam namui, pvz., naujo karkasinio namo šiltinimui gali reikėtų plonesnio poliuretano sluoksnio. Kita vertus, tas storis dar priklauso ir nuo to, kokio energinio naudingumo klasės siekiate. Kuo storesnis sluoksnis, tuo šilčiau namie.
Kaip jau minėta aukščiau – lauko sienos apšiltinimas gali būti atliekamas įvairiais būdais. Vienas iš tokių yra sienų šiltinimas poliuretano putomis. Kitas būdas – tai yra sienų šiltinimas termoputomis.
Medinio ar kitokio namo šiltinimas specialia medžiaga – poliuretanu yra itin veiksmingas, o ir vykdomas labai greitai. Gali būti apšiltinamos ne tik sienos, bet ir stogas, grindys, perdangos bei pamatai. Savaime aišku, jog tokių darbų trukmė priklauso nuo apšiltinamo ploto – kuo didesnis namas, tuo daugiau sienų ir dėl to ilgiau užtrunka. Taip pat ilgesnis laikas, jei norima apšiltinti rūsio sienas. Tačiau dažniausiai viskas padaroma tikrai staigiai, namų savininkai gali net nepastebėti, kad namas jau apšiltintas.
Sienų šiltinimas termoputomis – tai yra oro tarpų užpildymas specialia medžiaga (termoputa). Tai irgi labai veiksmingas būdas. Todėl, kad sienose esantys tarpai išstumia šilumą į išorę. Tačiau, jeigu tokius tarpus užpildyti, tai tuomet šiluma išliks patalpose, tuo pačiu nebus prarasta vėdinimo funkcija ir sienos „kvėpuos“. Toks tarpsienių užpildymas dažnu atveju pasirenkamas seniems pastatams, kurie yra mūriniai, nes mūro sienose yra palikti tarpai. O juk būtent dėl jų ir išeina šiluma.
Vidaus apšiltinimas
Vidinių sienų šiltinimas pasirenkamas tikrai ne visada. Toks sprendimas priimamas, kai norisi šilumos ir kad šildymas kainuotų žymiai mažiau. Savaime aišku, jog tokiais atvejais yra šiltinamos namo sienos iš išorės. Tačiau atitinkamais atvejais tai nėra įmanoma. Viena iš priežasčių yra ta, kad tame pačiame pastate yra daugiau savininkų, kurie nesutinka renovuoti. Kita priežastis gali būti tokia, jog fasadas turi paveldo apribojimų, pvz., taip būna senamiestyje. Tad, jei negalima apšiltinti namo sienų iš lauko pusės, tai tuomet galima tai padaryti būsto viduje, t. y. kambariuose ir kitose patalpose apšiltinant sienas.
Sienų šiltinimas iš vidaus suteikia galimybę ne tik džiaugtis šiluma ir mažesnėmis išlaidomis už šildymą, bet ir papildomomis „fukcijomis“ – nesikaupia drėgmė, nes yra padaromas garams atsparus sluoksnis. Tad nebus pelėsio ir nesijaus jokios drėgmės. Tačiau dėl šiltinimo namo viduje reikėtų kreiptis į profesionalus, nes visi darbai turi būti atlikti itin profesionaliai.
Būna taip, jog žmonės patys imasi šiltinimo darbų, o tai turi neigiamų pasekmių. Vienas iš esminių dalykų, jei žmonės darosi patys – tai yra pelėsis, kuris gali atsirasti po kurio laiko. Taip pat ir kitas dalykas – tai ne tokia šiluma, kurios tikėjosi šeimininkai. Todėl ir verta kreiptis į specialistus, kurie viską padarys tinkamai panaudodami aukšto lygio medžiagas.
Kuo svarbus tinkamas langų ir durų montavimas?
Dar vienas svarbus dalykas yra langai ir durys. Dažnu atveju labai daug šilumos išeina į lauką vien dėlto, kad buvo nekokybiškai sumontuotos durys arba langai. Nors pačių langų paketų kokybė dažniausiai pati geriausia, durų taip pat. Tačiau blogas jų sumontavimas sudaro galimybes šalčiui skverbtis į patalpas, nes nėra užtikrintas sandarumas, tad ir šiluma išleidžiama. Gali būti ir taip, kad vėjuotą dieną atsiranda skersvėjis, tad sėdėti prie tokio lango nėra gerai. Dėl to norėdami, kad būtų atliktas sienų šiltinimas, turėtumėte atkreipti dėmesį į tai, kokia situacija yra su langais ir durimis. Taip pat ir su balkonu. Galima atlikti sandarumo tyrimą. Tokiu atveju sužinoma, aplink kuriuos langus, duris yra plyšių. Be to, dar verta apžiūrėti, kiek dar kokių vietų yra, pro kurias išleidžiama šiluma. Tai vertinga informacija, kuri reikalinga norint pradėti šiltinimo darbus. Beje, tai turėtų žinoti ir šiltinimo specialistai. Rekomenduojama namų savininkams pateikti visą informaciją, kuri gali būti naudinga šiltinimo procesui. Tai būtina tam, kad galima būtų atlikti kuo efektyvesnį apšiltinimą.
Sienų šiltinimas pasirinktu būdu ir jo kaina – apie tai galvoja daugelis. Turima omenyje, kaip reikėtų apšiltinti (termoputomis ar poliuretano putomis) ir kiek tai galėtų kainuoti atsižvelgiant į apšiltinimo plotą. Tačiau ne tik tai, juk gali būti sienų šiltinimas iš vidaus, bet gali būti ir iš lauko pusės. Vidaus sienų šiltinimo kaina yra vienokia, nes ne tik darbas, bet ir atitinkamų medžiagų kiekis yra reikalingas. O štai šiltinant iš išorės yra atliekami visiškai kitokie darbai, o ir medžiagų daugiau.
Jei pasirenkamas šiltinimas iš išorės, tai tuomet tenka apsispręsti, kokios yra finansinės galimybės. Nuo to priklauso, kokio storio šiltinimo sluoksnis gali būti pasirinktas. Dažnu atveju yra taip, jog kuo storesnis, tuo geriau, nes šilčiau ir šiluma ilgiau išsilaiko. Dėl to namiškiams žymiai maloniau ir komfortiškiau. O štai nuolatinė šilta aplinka gerina kiekvieno žmogaus savijautą. Kita vertus, pasirenkant sluoksnio storį vertėtų atsižvelgti, kokio lygio šiluma tenkintų namų gyventojus – ar yra mėgiama labai aukšta temperatūra, ar labiau norisi vidutinio lygio šilumos, o gal geriau labiau vėsesnis oras? Taip kad bet kokiu atveju tikrai atsipirks investuoti pinigai į apšiltinimą.
Kiti dalykai, kurie daro įtaką kainai yra sienos ir jų plotas, t. y. kvadratūra. Kuo daugiau kvadratų, tuo daugiau kainuos. Taip pat reikės ir daugiau laiko, jei tai iš tikro didelis namas ar pastatas. Dar papildomai gali kainuoti apdaila. Juk norisi ne tik šiltų, bet ir gražių namų, ar ne? Tačiau nereikėtų bijoti tokių investicijų, juk jos atsiperka per gana trumpą laiką. Tik pagalvokite, kiek privalumų laukia – mažesnės išlaidos už šilumą, geresnė savijauta (juk šilta!), komfortas, nes nuolatos maloni šiluma, gražesni namai ir dėl to net ūgtelėjusi tokio nekilnojamo turto vertė. Argi ne puiku?
Kitas dalykas – o jeigu apšiltinus sienas reikės (ir norėsis) dar apšiltinti, pavyzdžiui, stogą ir / ar pamatus, ar dar kokias nors namo dalis? Kiek tuomet reikėtų užmokėti, kokia būtų, pvz., viso namo šiltinimo kaina? Atsakymas gali būti tik vienas – vertėtų kreiptis į specialistus, kurie apžiūrėję namą ir išklausę Jūsų norus ir poreikius bei lūkesčius galės pateikti konkrečias kainas. Profesionalai daro taip, kad namo šeimininkai per trumpą laiką gali džiaugtis šiltesniais namais, o ir šildymas kainuoja mažiau. Tad sienų šiltinimas iš tikro vertas kiekvieno pinigo, jei tokį darbą daro aukšto lygio specialistai. Nedvejokite ir kreipkitės į mus jau dabar!